top of page

Kolumni: Mihin suuntaan Jose Mourinhon potkut vievät Romaa?

16.1.2024 18:40


Roma Jose
Jose Mourinho tuskin pyytää Romasta heti toista mahdollisuutta. Kuva: twitter.com/officialasroma

Tietyllä tavalla Jose Morinhon kahta ja puolta kautta Romassa tullaan muistelemaan lämmöllä. "The Special One" loi Romalleen indentiteetin, mikä sytytti paikalliset täyttämään Stadio Olimpicon lehterit solkenaan.


Mourinhon Roma pelasi anteeksiantamatonta fyysistä jalkapalloa psykologisen kikkailun ollessa isossa roolissa. Tuntuu kuin viime kausina Roman peleissä on neuvoteltu enemmän tuomareiden kanssa kuin pelattu futista.


Valitettavasti Mourinhon Roman kannalta vastustajien ärsyttäminen sai usein oman joukkueen enemmän pois tolaltaan, ja Roma otti Mourinhon aikana kontrolloimattomasti lappuja pelistä toiseen.


Eikä menestystä juurikaan tullut: Jose ei lopulta onnistunut viemään Romaa Mestarien liigan. Mourinhon parhaaksi saavutukseksi seurassa jää Euroopan kolmanneksi arvokkaimman seurajoukkuekilpailu Conference Leaguen voitto kaudella 2021-22.


Mourinho joka tapauksessa loi seuran kanssa ainutlaatuisen siteen ja fanit eivät tule unohtamaan häntä. Valitettavasti Mourinhon Roma oli jokaisen liigaseuran voitettavissa oleva seura hyvänä, ja välillä huononakin päivänä, joten potkut olivat ymmärrettävät.


Tulisieluinen joukkue saa loppukaudeksi uudeksi manageriksi entisen seuralegenda Daniele De Rossin, joka on vielä noviisi päävalmentajan tehtävissä. Onnistuuko De Rossi täyttämään saapasmaan jalkapallon melkein suurikokoisimpia saappaita?


Loppukauden hätäavulla mahdollisuus näyttää


De Rossi ottaa Romassa puikot käsiinsä joukkueen ollessa sarjataulukossa sijalla yhdeksän. Arvokas Mestarien liigaan oikeuttava neljäs sija on vain viiden pisteen päässä, joten mitään ei ole menetetty.


De Rossin sopimus kestää kauden loppuun asti. 40-vuotias italialainen edusti Romaa melkein koko seurajoukkueuransa, mikä tuli päätökseen Boca Juniorsissa tammikuussa 2020.


Päävalmentajana De Rossi on vielä melko noviisi. Hänellä on kokemusta managerina ammattikilpailuissa vain Serie B:ssä pelaavasta SPAL-joukkueesta seitsemäntoista ottelun verran. Näissä peleissä SPAL:in pistekeskiarvo jäi alhaiseksi(0.88).


Toki De Rossi on toiminut Italian maajoukkueen valmennuksessa teknisellä puolella, mutta Stadio Olimpicon yleisön eteen astuminen penkin takana päävalmentajana on miehelle lähes uusi tehtävä.


Se siis taitaa olla Roman pelaajista itsestään kiinni muuttuuko seuran peli-ilme. De Rossi oli itse tulisieluinen pelaaja ja saa varmasti pidettyä joukkueen identiteetin samankaltaisena, mikä olisi ehkä Roman loppukauden kannalta paras skenaario. Noviisi toteuttamassa uusia ideoita kesken kauden ei ole usein toimiva resepti ammattiurheilussa.


Pelillinen puoli on kuitenkin se mihin Roma lähtee hakemaan muutosta, joten De Rossin palkkaaminen tuntuu uhkapeliltä. Seura useiden ulkomaan medialähteiden mukaan havittelee aina yhtä kysyttyä Antonio Contea, joka olisi valinta ensi kaudeksi antaessaan myöntävän vastauksen seuran tiedusteluihin vaikka kuinka hyvin De Rossi onnistuisikaan.


Nykyinen Roma on myös rakennettu molemmille sopiviksi, joten annetaan nyt De Rossin ainakin näyttää ensin.


Comentários


bottom of page