top of page

Superliiga mahdollisesti toteutumassa - Ketkä Serie A:sta aikoo osallistua?

22.12.2023 18:28


Superliiga saa Napolin omistajan hymyilemään
Napolin omistajaa Aurelio De Laurentiisia ajatus uudesta turnauksesta hymyilyttää. Kuva: twitter.com/ADeLaurentiis

Superliiga nousi takaisin tällä viikolla eurooppalaisen jalkapallon kiistellyimmäksi puheenaiheeksi. La Gazzetta Suomi tarkastelee Italian viiden suurimman seuran mielipiteitä asiasta.


Inter


Serie A:n sarjakärki Inter oli ensimmäisiä joukkueita joilta tuli statement uuteen turnaukseen liittyen. 


-FC Internazionale Milan pitää kantansa sen suhteen, että eurooppalaisen jalkapallon tulevaisuuden hyvinvointi voidaan varmistaa vain seurojen työskennellessä ECA:n(European Football Association) välityksellä, yhteistyössä FIFA:n ja UEFA:n kanssa, tiedotti seura torstaina kotisivuillaan.


Interin toimitusjohtaja Alessandro Antonello on ECA:n jäsen, joten vaikuttaa selvältä ettei Nerazzurrilla löydy kiinnostusta uutta turnausta kohtaan.


Juventus


Juve oli alunperin Real Madridin ja Barcelonan kanssa innokkaimpia uuden Superliigan perustajajäseniä. Ristiriidat mitä kyseisen turnauksen perustaminen alun perin herätti ajoi yhdessä kyseenalaisen kirjanpidon kanssa Juventuksen puheenjohtajan Andrea Angellin eroamaan positiostaan.


Kuitenkin Angelli saatetaan nähdä visionäärinä sen jälkeen, kun Euroopan Unionin tuomioistuin julisti aiemmin viikolla UEFA:n ja FIFA:n käyttävän valtaansa jalkapallomaailmassa vastoin EU:n lakia. Tämä tuomio mahdollistaa Superliigan kilpailullisia mahdollisuuksia tulevaisuudessa.


Mutta mitä mieltä seura on tällä hetkellä? Juventus vetäytyi lopulta pois alkuperäisestä Superliiga-projektista. Tämä päätös tehtiin UEFA:n nuuskiessa Bianconerin tilikirjoja, joten Juven vetäytymisliikkeen uskotaan tapahtuneen, jotta he välttävät pitkän kilpailukiellon UEFA:n seurajoukkueiden kilpailuista.


Milan


Rossonerin puheenjohtaja Paolo Scaronin mielestä on toistaiseksi liian aikaista tehdä lopullisia johtopäätöksiä uuden sarjan suhteen.


-Olemme aloittaneet keskustelut kaikkien olennaisten osapuolten kanssa Serie A:sta lähtien, mutta on liian aikaista tehdä lopullisia johtopäätöksiä, Milanin puheenjohtaja kommentoi Sports MediaSetin mukaan.


-Systeemissä on vikoja ja emme ikinä hyödy sen johdosta, jatkoi Scaroni.


Tämä viittaa tyytymättömyyteen taloudellisessa näkökulmassa. Milan oli Superliigan alkuperäisen luonnoksen kahdentoista perustajaseuran joukossa.


Napoli


Napolin omistaja Aurelio De Laurentiis yllätti jalkapallomaailman olemalla Superliigan puolella.


Ansa.it sivuston mukaan De Laurentiis on avoin osallistumaan dialogiin muiden Euroopan huippuseurojen kanssa auttaakseen saamaan projektia kasaan.


-Napolin omistaja on useasti maininnut olevansa Superliigan kannalla vaihtoehtoiseksi turnaukseksi meritokratisilla kriteereillä, kirjoitettiin Ansa:n sivuilla.


Roma


Roma oli ensimmäinen joukkue, joka tuli ulos lausunnon kanssa torstaina uuden Superliigan suhteen. 


Giallorossi tyrmäsi uuden turnauksen totaalisesti kutsuen tätä "hyväksymättömäksi iskuksi kotimaan sarjojen ja Euroopan kilpailuiden merkitystä kohtaa" kotisivulleen julkaistussa seuran virallisessa statementissä.


Vanhalla valmentajavelholla Jose Mourinholla oli yhtenäinen mielipide seuran kanssa.


-Olen Roman valmentaja ja seuran virallinen kanta asiasta on myös minun kantani asiasta, Mourinho kommentoi torstaina pressitilaisuudessa.
Comments


bottom of page