top of page

Zlatan Ibrahimovic palaamassa AC Milaniin

11.12.2023 13:33


Zlatan Ibrahimovic nähdään seuraavaksi enemmän kauluspaita päällään San Sirolla. Kuva: twitter.com/fabrizioromano

AC Milanin odotetaan tänään tiedottavan entisen tähtihyökkääjän Zlatan Ibrahimovicin paluusta seuraan. Ibran uusi rooli Milanissa olisi näillä näkymin uuden omistajan Gerry Gardinalen “läheinen yhteistyökumppani.” Ruotsalainen jalkapallolegenda tulee siis todennäköisesti jakamaan mielipiteitään jenkkiomistajan korvaan seuran kehityspisteistä.


Zlatan on tavannut Milanin johtoportaan ja omistajan useaan otteeseen viimeisen parin kuukauden aikana. Ruotsalaislegenda päätti jalkapallouransa viime kauteen AC Milanin väreissä 41-vuotiaana, mutta hänet on nähty useaan otteeseen San Siron lehtereillä kuluvan kauden aikana.


Zlatan onnistui melkein nelikymppisenä uransa viimeisinä pelivuosina tuomaan Milanille tarvittavaa johtajuutta, mikä pönkitti Rossonerin aina Serie A:n mestaruuteen asti kaudella 2021-22.


Peliotteiden perusteella Milan kaipaa edelleen Zlatanin johtajuutta, ja johtoportaan palasena hän voi olla korvaamaton apu Milanin tulevaisuuden menestyshaaveiden kannalta.


Tämä olisi Zlatanin ensimmäinen rooli jalkapallobisneksessä pelaajauran jälkeen ja Milan-fanien näkökulmasta erittäin toivottu lisäys joukkueen vahvuuteen. Viime kesänä uusi omistaja Gardinale erotti seuran johdosta rakastetun puolustajalegenda Paolo Maldinin, joten Zlatanin saapuminen paikkaisi nopeasti Maldinin lähdön aiheuttamia haavoja Milanin pitkäaikaisissa kannattajissa.

Comentários


bottom of page